TE Connectivity Passive Product ER741K8JT
ER741K8JT
Part No.:
ER741K8JT
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaER741K8JT.pdf
Description:
RES 1.8K OHM 5% 3W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
ER, CGS
ProductStatus:
Active
Resistance:
1.8 kOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
3W
Composition:
Wirewound
Features:
TemperatureCoefficient:
0/ +60ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 200°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.236 Dia x 0.531 L (6.00mm x 13.50mm)