Panasonic Electronic Components ERG-1SJ120A
ERG-1SJ120A
Part No.:
ERG-1SJ120A
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaERG-1SJ120A.pdf
Description:
RES 12 OHM 5% 1W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ERG
ProductStatus:
Obsolete
Resistance:
12 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
1W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Flame Proof, Safety
TemperatureCoefficient:
±350ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 235°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.110 Dia x 0.354 L (2.80mm x 9.00mm)