Panasonic Electronic Components ERG-3SJ160
ERG-3SJ160
Part No.:
ERG-3SJ160
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaERG-3SJ160.pdf
Description:
RES 16 OHM 5% 3W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
ERG
ProductStatus:
Obsolete
Resistance:
16 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
3W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Flame Proof, Safety
TemperatureCoefficient:
±300ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 235°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.217 Dia x 0.591 L (5.50mm x 15.00mm)