Panasonic Electronic Components ERJ-6RQF8R2V
ERJ-6RQF8R2V
Part No.:
ERJ-6RQF8R2V
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ShinYuaERJ-6RQF8R2V.pdf
Description:
RES SMD 8.2 OHM 1% 1/8W 0805
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Series:
ERJ-6R
Resistance:
8.2 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.125W, 1/8W
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
0.028 (0.70mm)
NumberofTerminations:
Datasheet:
ShinYuaERJ-6RQF8R2V.pdf
1. How to order ERJ-6RQF8R2V on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the ERJ-6RQF8R2V price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ERJ-6RQF8R2V?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ERJ-6RQF8R2V.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ERJ-6RQF1R0V ERJ-6RQF8R2V ERJ-6RQF4R7V ERJ-6RQFR27V ERJ-6RQFR56V
Part Number ERJ-6RQF1R0V ERJ-6RQF8R2V ERJ-6RQF4R7V ERJ-6RQFR27V ERJ-6RQFR56V
Series ERJ-6R ERJ-6R ERJ-6R ERJ-6R ERJ-6R
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 8.2 Ohms 8.2 Ohms 8.2 Ohms 8.2 Ohms 8.2 Ohms
Tolerance ±1% ±1% ±1% ±1% ±1%
Power(Watts) 0.125W, 1/8W 0.125W, 1/8W 0.125W, 1/8W 0.125W, 1/8W 0.125W, 1/8W
Composition Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film
TemperatureCoefficient ±200ppm/°C ±200ppm/°C ±200ppm/°C ±200ppm/°C ±200ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
Ratings AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
Size/Dimension 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max) 0.028 (0.70mm) 0.028 (0.70mm) 0.028 (0.70mm) 0.028 (0.70mm) 0.028 (0.70mm)