Panasonic Electronic Components ERJ-PB3B1242V
ERJ-PB3B1242V
Part No.:
ERJ-PB3B1242V
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ShinYuaERJ-PB3B1242V.pdf
Description:
RES SMD 12.4K OHM 0.1% 1/5W 0603
  • Related Categories
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ERJ-PB3
ProductStatus:
Active
Resistance:
12.4 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power(Watts):
0.2W, 1/5W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Height-Seated(Max):
0.022 (0.55mm)