Panasonic Electronic Components ERX-1SJ1R2A
ERX-1SJ1R2A
Part No.:
ERX-1SJ1R2A
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaERX-1SJ1R2A.pdf
Description:
RES 1.2 OHM 5% 1W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ERX
ProductStatus:
Obsolete
Resistance:
1.2 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
1W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Proof, Safety
TemperatureCoefficient:
±350ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 235°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.110 Dia x 0.354 L (2.80mm x 9.00mm)