Panasonic Electronic Components ERX-1SJR91
ERX-1SJR91
Part No.:
ERX-1SJR91
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaERX-1SJR91.pdf
Description:
RES 0.91 OHM 5% 1W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
ERX
ProductStatus:
Obsolete
Resistance:
910 mOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
1W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Proof, Safety
TemperatureCoefficient:
±350ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 235°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.110 Dia x 0.354 L (2.80mm x 9.00mm)
NumberofTerminations:
Category:
Through Hole Resistors
Datasheet:
ShinYuaERX-1SJR91.pdf
1. How to order ERX-1SJR91 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the ERX-1SJR91 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ERX-1SJR91?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ERX-1SJR91.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as ERX-1SJR91 pin diagram, ERX-1SJR91 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ERX-1SJ8R2A ERX-1SJ1R1A ERX-1SJ6R8A ERX-1SJ5R6A ERX-1SJR91A
Part Number ERX-1SJ8R2A ERX-1SJ1R1A ERX-1SJ6R8A ERX-1SJ5R6A ERX-1SJR91A
Package/Case Axial Axial Axial Axial Axial
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series ERX ERX ERX ERX ERX
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Resistance 910 mOhms 910 mOhms 910 mOhms 910 mOhms 910 mOhms
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power(Watts) 1W 1W 1W 1W 1W
Composition Metal Film Metal Film Metal Film Metal Film Metal Film
TemperatureCoefficient ±350ppm/°C ±350ppm/°C ±350ppm/°C ±350ppm/°C ±350ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 235°C -55°C ~ 235°C -55°C ~ 235°C -55°C ~ 235°C -55°C ~ 235°C
Size/Dimension Axial Axial Axial Axial Axial
Height-Seated(Max) 0.110 Dia x 0.354 L (2.80mm x 9.00mm) 0.110 Dia x 0.354 L (2.80mm x 9.00mm) 0.110 Dia x 0.354 L (2.80mm x 9.00mm) 0.110 Dia x 0.354 L (2.80mm x 9.00mm) 0.110 Dia x 0.354 L (2.80mm x 9.00mm)