Panasonic Electronic Components ERX-2SJ1R8A
ERX-2SJ1R8A
Part No.:
ERX-2SJ1R8A
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaERX-2SJ1R8A.pdf
Description:
RES 1.8 OHM 5% 2W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ERX
ProductStatus:
Obsolete
Resistance:
1.8 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
2W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Proof, Safety
TemperatureCoefficient:
±350ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 235°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.157 Dia x 0.472 L (4.00mm x 12.00mm)