Panasonic Electronic Components ERX-3SJ5R6A
ERX-3SJ5R6A
Part No.:
ERX-3SJ5R6A
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaERX-3SJ5R6A.pdf
Description:
RES 5.6 OHM 5% 3W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ERX
ProductStatus:
Obsolete
Resistance:
5.6 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
3W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Proof, Safety
TemperatureCoefficient:
±300ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 235°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.217 Dia x 0.591 L (5.50mm x 15.00mm)