Bertech ESDBPT-20MM
ESDBPT-20MM
Part No.:
ESDBPT-20MM
Manufacturer:
Bertech
Category:
Tape
Package:
Datasheet:
ShinYuaESDBPT-20MM.pdf
Description:
20 MM WIDE, ESD SAFE TAPE, BLUE
Packaging:
Bulk
Series:
BERTECH® ESDBPT
ProductStatus:
Active
TapeType:
Masking
Adhesive:
Silicone
BackingCarrier:
Polyester Film
Thickness:
0.0025 (2.5 mils, 0.064mm)
Thickness-Adhesive:
0.0015 (1.5 mils, 0.038mm)
Thickness-BackingCarrier:
0.0010 (1.0 mils, 0.025mm)
Width:
0.79 (20.00mm)
Length:
216' (66.0m) 72 yds
Color:
Blue
Usage:
Masking, Packaging
Category:
Tape
Datasheet:
ShinYuaESDBPT-20MM.pdf
1. How to order ESDBPT-20MM on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the ESDBPT-20MM price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ESDBPT-20MM?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ESDBPT-20MM.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ESDBPT-2 1/4 ESDBPT-4 ESDBPT-2 1/2 ESDBPT-50MM ESDBPT-2 3/4
Part Number ESDBPT-2 1/4 ESDBPT-4 ESDBPT-2 1/2 ESDBPT-50MM ESDBPT-2 3/4
Manufacturer Bertech Bertech Bertech Bertech Bertech
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series BERTECH® ESDBPT BERTECH® ESDBPT BERTECH® ESDBPT BERTECH® ESDBPT BERTECH® ESDBPT
ProductStatus Active Active Active Active Active
TapeType Masking Masking Masking Masking Masking
Adhesive Silicone Silicone Silicone Silicone Silicone
BackingCarrier Polyester Film Polyester Film Polyester Film Polyester Film Polyester Film
Thickness 0.0025 (2.5 mils, 0.064mm) 0.0025 (2.5 mils, 0.064mm) 0.0025 (2.5 mils, 0.064mm) 0.0025 (2.5 mils, 0.064mm) 0.0025 (2.5 mils, 0.064mm)
Thickness-Adhesive 0.0015 (1.5 mils, 0.038mm) 0.0015 (1.5 mils, 0.038mm) 0.0015 (1.5 mils, 0.038mm) 0.0015 (1.5 mils, 0.038mm) 0.0015 (1.5 mils, 0.038mm)
Thickness-BackingCarrier 0.0010 (1.0 mils, 0.025mm) 0.0010 (1.0 mils, 0.025mm) 0.0010 (1.0 mils, 0.025mm) 0.0010 (1.0 mils, 0.025mm) 0.0010 (1.0 mils, 0.025mm)
Width 0.79 (20.00mm) 0.79 (20.00mm) 0.79 (20.00mm) 0.79 (20.00mm) 0.79 (20.00mm)