Panasonic Electronic Components EVQ-P0N02B
EVQ-P0N02B
Part No.:
EVQ-P0N02B
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Tactile Switches
Package:
Datasheet:
ShinYuaEVQ-P0N02B.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
EVQP0
ProductStatus:
Active
Circuit:
SPST-NO
SwitchFunction:
Off-Mom
ContactRating@Voltage:
0.02A @ 15VDC
ActuatorType:
Standard
MountingType:
Surface Mount
ActuatorHeightoffPCBVertical:
2.50mm
ActuatorLengthRightAngle:
ActuatorOrientation:
Top Actuated
TerminationStyle:
J Lead
Outline:
6.50mm x 6.00mm
Illumination:
Non-Illuminated
IlluminationTypeColor:
IlluminationVoltage(Nominal):
OperatingForce:
60gf
IngressProtection:
Features:
Category:
Tactile Switches
Datasheet:
ShinYuaEVQ-P0N02B.pdf
1. How to order EVQ-P0N02B on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the EVQ-P0N02B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EVQ-P0N02B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EVQ-P0N02B.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as EVQ-P0N02B pin diagram, EVQ-P0N02B datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image EVQ-P0S02Q EVQ-P0N02B EVQ-P0P02B EVQ-P0Q02Q EVQ-P0E07K
Part Number EVQ-P0S02Q EVQ-P0N02B EVQ-P0P02B EVQ-P0Q02Q EVQ-P0E07K
Series EVQP0 EVQP0 EVQP0 EVQP0 EVQP0
ProductStatus Active Active Active Active Active
Circuit SPST-NO SPST-NO SPST-NO SPST-NO SPST-NO
SwitchFunction Off-Mom Off-Mom Off-Mom Off-Mom Off-Mom
ContactRating@Voltage 0.02A @ 15VDC 0.02A @ 15VDC 0.02A @ 15VDC 0.02A @ 15VDC 0.02A @ 15VDC
ActuatorType Standard Standard Standard Standard Standard
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
ActuatorHeightoffPCBVertical 2.50mm 2.50mm 2.50mm 2.50mm 2.50mm
ActuatorOrientation Top Actuated Top Actuated Top Actuated Top Actuated Top Actuated
TerminationStyle J Lead J Lead J Lead J Lead J Lead
Outline 6.50mm x 6.00mm 6.50mm x 6.00mm 6.50mm x 6.00mm 6.50mm x 6.00mm 6.50mm x 6.00mm