Panasonic Electronic Components EVQ-QFV02K
EVQ-QFV02K
Part No.:
EVQ-QFV02K
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Tactile Switches
Package:
Datasheet:
ShinYuaEVQ-QFV02K.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
EVQQF
ProductStatus:
Obsolete
Circuit:
SPST-NO
SwitchFunction:
Off-Mom
ContactRating@Voltage:
0.02A @ 15VDC
ActuatorType:
Standard
MountingType:
Surface Mount
ActuatorHeightoffPCBVertical:
2.00mm
ActuatorLengthRightAngle:
ActuatorOrientation:
Top Actuated
TerminationStyle:
J Lead
Outline:
6.20mm x 6.20mm
Illumination:
Non-Illuminated
IlluminationTypeColor:
IlluminationVoltage(Nominal):
OperatingForce:
130gf
IngressProtection:
Features:
Category:
Tactile Switches
Datasheet:
ShinYuaEVQ-QFV02K.pdf
1. How to order EVQ-QFV02K on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the EVQ-QFV02K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EVQ-QFV02K?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EVQ-QFV02K.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as EVQ-QFV02K pin diagram, EVQ-QFV02K datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image EVQ-QFV02K EVQ-QFU02K EVQ-QFY02K
Part Number EVQ-QFV02K EVQ-QFU02K EVQ-QFY02K
Series EVQQF EVQQF EVQQF
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete
Circuit SPST-NO SPST-NO SPST-NO
SwitchFunction Off-Mom Off-Mom Off-Mom
ContactRating@Voltage 0.02A @ 15VDC 0.02A @ 15VDC 0.02A @ 15VDC
ActuatorType Standard Standard Standard
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount
ActuatorHeightoffPCBVertical 2.00mm 2.00mm 2.00mm
ActuatorLengthRightAngle - - -
ActuatorOrientation Top Actuated Top Actuated Top Actuated
TerminationStyle J Lead J Lead J Lead
Outline 6.20mm x 6.20mm 6.20mm x 6.20mm 6.20mm x 6.20mm