Ohmite EVRT375ER4R7JE
EVRT375ER4R7JE
Part No.:
EVRT375ER4R7JE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
ShinYuaEVRT375ER4R7JE.pdf
Description:
RES CHAS MNT 4.7 OHM 5% 1000W
  • Related Categories
Package/Case:
Radial, Tubular
Packaging:
Bulk
Series:
Euro-Power
ProductStatus:
Obsolete
Resistance:
4.7 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
1000W
Composition:
Wirewound
TemperatureCoefficient:
±400ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 350°C
Features:
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
CoatingHousingType:
Vitreous Enamel Coated
MountingFeature:
Brackets (not included)
Size/Dimension:
2.008 Dia x 14.764 L (51.00mm x 375.00mm)