Riedon UAL50-100KF8
UAL50-100KF8
Part No.:
UAL50-100KF8
Manufacturer:
Riedon
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
ShinYuaUAL50-100KF8.pdf
Description:
RES CHAS MNT 100K OHM 1% 50W
  • Related Categories
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Bulk
Series:
UAL
ProductStatus:
Active
Resistance:
100 kOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
50W
Composition:
Wirewound
TemperatureCoefficient:
±20ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 275°C
Features:
Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
CoatingHousingType:
Aluminum
MountingFeature:
Flanges
Size/Dimension:
1.969 L x 1.142 W (50.00mm x 29.00mm)
Height-Seated(Max):
0.630 (16.00mm)
LeadStyle:
Solder Lugs
Category:
Chassis Mount Resistors
Datasheet:
ShinYuaUAL50-100KF8.pdf
1. How to order UAL50-100KF8 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the UAL50-100KF8 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UAL50-100KF8?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UAL50-100KF8.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UAL50-100KF8 UAL25-2RF8 UAL5-1RF8 UAL50-40RF8 UAL50-1R5F8
Part Number UAL50-100KF8 UAL25-2RF8 UAL5-1RF8 UAL50-40RF8 UAL50-1R5F8
Manufacturer Riedon Riedon Riedon Riedon Riedon
Package/Case Axial, Box Axial, Box Axial, Box Axial, Box Axial, Box
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series UAL UAL UAL UAL UAL
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 100 kOhms 100 kOhms 100 kOhms 100 kOhms 100 kOhms
Tolerance ±1% ±1% ±1% ±1% ±1%
Power(Watts) 50W 50W 50W 50W 50W
Composition Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound
TemperatureCoefficient ±20ppm/°C ±20ppm/°C ±20ppm/°C ±20ppm/°C ±20ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 275°C -55°C ~ 275°C -55°C ~ 275°C -55°C ~ 275°C -55°C ~ 275°C
CoatingHousingType Aluminum Aluminum Aluminum Aluminum Aluminum
MountingFeature Flanges Flanges Flanges Flanges Flanges
Size/Dimension 1.969 L x 1.142 W (50.00mm x 29.00mm) 1.969 L x 1.142 W (50.00mm x 29.00mm) 1.969 L x 1.142 W (50.00mm x 29.00mm) 1.969 L x 1.142 W (50.00mm x 29.00mm) 1.969 L x 1.142 W (50.00mm x 29.00mm)
Height-Seated(Max) 0.630 (16.00mm) 0.630 (16.00mm) 0.630 (16.00mm) 0.630 (16.00mm) 0.630 (16.00mm)