TE Connectivity Laird EXS136BN
EXS136BN
Part No.:
EXS136BN
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
ShinYuaEXS136BN.pdf
Description:
RF ANT 140MHZ WHIP STR BNC MALE
Packaging:
Bulk
Series:
EXS
ProductStatus:
Obsolete
RFFamily/Standard:
FrequencyGroup:
VHF (f < 300MHz)
Frequency(Center/Band):
140MHz
FrequencyRange:
136MHz ~ 144MHz
AntennaType:
Whip, Straight
NumberofBands:
1
VSWR:
1.5
ReturnLoss:
Gain:
Power-Max:
50 W
Features:
Termination:
BNC Male
IngressProtection:
MountingType:
Connector Mount
Height(Max):
4.400 (111.76mm)