Semtech Corporation EZ1085CM-2.5 TR
EZ1085CM-2.5 TR
Part No.:
EZ1085CM-2.5 TR
Manufacturer:
Semtech Corporation
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
ShinYuaEZ1085CM-2.5 TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 3A TO263
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Obsolete
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
7V
Voltage-Output(Min/Fixed):
2.5V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
1.35V @ 3A
Current-Output:
3A
Current-Quiescent(Iq):
14 mA
Current-Supply(Max):
PSRR:
72dB (120Hz)
ControlFeatures:
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature
OperatingTemperature:
0°C ~ 70°C (TA)
MountingType:
Surface Mount
Category:
Datasheet:
ShinYuaEZ1085CM-2.5 TR.pdf
1. How to order EZ1085CM-2.5 TR on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the EZ1085CM-2.5 TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EZ1085CM-2.5 TR?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SC1565IS-1.8TRT SC4216STRT SC573V33RTRC SC573V18RTRC SC560AULTRT
Part Number SC1565IS-1.8TRT SC4216STRT SC573V33RTRC SC573V18RTRC SC560AULTRT
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series - - - - -
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
OutputConfiguration Positive Positive Positive Positive Positive
OutputType Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
NumberofRegulators 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Max) 7V 7V 7V 7V 7V
Voltage-Output(Min/Fixed) 2.5V 2.5V 2.5V 2.5V 2.5V
Voltage-Output(Max) - - - - -
VoltageDropout(Max) 1.35V @ 3A 1.35V @ 3A 1.35V @ 3A 1.35V @ 3A 1.35V @ 3A
Current-Output 3A 3A 3A 3A 3A
Current-Quiescent(Iq) 14 mA 14 mA 14 mA 14 mA 14 mA
Current-Supply(Max) - - - - -
PSRR 72dB (120Hz) 72dB (120Hz) 72dB (120Hz) 72dB (120Hz) 72dB (120Hz)
ControlFeatures - - - - -
OperatingTemperature 0°C ~ 70°C (TA) 0°C ~ 70°C (TA) 0°C ~ 70°C (TA) 0°C ~ 70°C (TA) 0°C ~ 70°C (TA)