Semtech Corporation EZ1085CT-2.5
EZ1085CT-2.5
Part No.:
EZ1085CT-2.5
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaEZ1085CT-2.5.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 3A TO220-3
  • Related Categories
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Voltage-Input(Max):
7V
Voltage-Output(Min/Fixed):
2.5V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
1.35V @ 3A
Current-Output:
3A
Current-Quiescent(Iq):
14 mA
Current-Supply(Max):
PSRR:
72dB (120Hz)
OperatingTemperature:
0°C ~ 70°C (TA)
MountingType:
Through Hole
Datasheet:
ShinYuaEZ1085CT-2.5.pdf
1. How to order EZ1085CT-2.5 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the EZ1085CT-2.5 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EZ1085CT-2.5?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EZ1085CT-2.5.
Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
NumberofRegulators 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Max) 7V 7V 7V 7V 7V
Voltage-Output(Min/Fixed) 2.5V 2.5V 2.5V 2.5V 2.5V
Voltage-Output(Max) - - - - -
VoltageDropout(Max) 1.35V @ 3A 1.35V @ 3A 1.35V @ 3A 1.35V @ 3A 1.35V @ 3A
Current-Output 3A 3A 3A 3A 3A
Current-Quiescent(Iq) 14 mA 14 mA 14 mA 14 mA 14 mA
Current-Supply(Max) - - - - -
PSRR 72dB (120Hz) 72dB (120Hz) 72dB (120Hz) 72dB (120Hz) 72dB (120Hz)
ControlFeatures - - - - -
OperatingTemperature 0°C ~ 70°C (TA) 0°C ~ 70°C (TA) 0°C ~ 70°C (TA) 0°C ~ 70°C (TA) 0°C ~ 70°C (TA)