Nidec Copal Electronics F17FA-03MC
F17FA-03MC
Part No.:
F17FA-03MC
Manufacturer:
Nidec Copal Electronics
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
ShinYuaF17FA-03MC.pdf
Description:
FAN AXIAL 17X5MM 3.3VDC WIRE
Packaging:
Tray
Series:
F17FA
ProductStatus:
Active
Voltage-Rated:
3.3VDC
Size/Dimension:
Square - 17mm L x 17mm H
Width:
5.00mm
AirFlow:
0.353 CFM (0.010m³/min)
StaticPressure:
0.024 in H2O (6.0 Pa)
BearingType:
Sleeve
FanType:
Tubeaxial
Features:
Noise:
5.0dB(A)
Power(Watts):
RPM:
7000 RPM
Termination:
2 Wire Leads
IngressProtection:
OperatingTemperature:
32 ~ 140°F (0 ~ 60°C)
ApprovalAgency:
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Datasheet:
ShinYuaF17FA-03MC.pdf
1. How to order F17FA-03MC on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the F17FA-03MC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F17FA-03MC?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of F17FA-03MC.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as F17FA-03MC pin diagram, F17FA-03MC datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image F17FA-03MC
Part Number F17FA-03MC
Manufacturer Nidec Copal Electronics
Packaging Tray
Series F17FA
ProductStatus Active
Voltage-Rated 3.3VDC
Size/Dimension Square - 17mm L x 17mm H
Width 5.00mm
AirFlow 0.353 CFM (0.010m³/min)
StaticPressure 0.024 in H2O (6.0 Pa)
BearingType Sleeve
FanType Tubeaxial
Features -
Noise 5.0dB(A)
Power(Watts) -
RPM 7000 RPM
Termination 2 Wire Leads
IngressProtection -
OperatingTemperature 32 ~ 140°F (0 ~ 60°C)