Sensata-Crydom F1827CCD1000
F1827CCD1000
Part No.:
F1827CCD1000
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaF1827CCD1000.pdf
Description:
DIODE MODULE 1KV 25A
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Standard
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
1000 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
25A (DC)
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.55 V @ 75 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
OperatingTemperature-Junction:
-40°C ~ 125°C
MountingType:
Chassis Mount
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Datasheet:
ShinYuaF1827CCD1000.pdf
1. How to order F1827CCD1000 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the F1827CCD1000 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F1827CCD1000?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of F1827CCD1000.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series - - - - -
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
DiodeType Standard Standard Standard Standard Standard
Voltage-DCReverse(Vr)(Max) 1000 V 1000 V 1000 V 1000 V 1000 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode) 25A (DC) 25A (DC) 25A (DC) 25A (DC) 25A (DC)
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If 1.55 V @ 75 A 1.55 V @ 75 A 1.55 V @ 75 A 1.55 V @ 75 A 1.55 V @ 75 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
OperatingTemperature-Junction -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C