Sensata-Crydom F1842SDK1000
F1842SDK1000
Part No.:
F1842SDK1000
Category:
Thyristors - SCRs - Modules
Package:
Datasheet:
ShinYuaF1842SDK1000.pdf
Description:
MODULE SCR/DIODE 40A 380VAC
Packaging:
Bulk,Box
Series:
F18
ProductStatus:
Not For New Designs
Structure:
Series Connection - All SCRs
NumberofSCRsDiodes:
2 SCRs
Voltage-OffState:
1 kV
Current-OnState(It(AV))(Max):
Current-OnState(It(RMS))(Max):
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
3 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
150 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
1000A @ 60Hz
Current-Hold(Ih)(Max):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)