Sensata-Crydom F1892DH400
F1892DH400
Part No.:
F1892DH400
Category:
Thyristors - SCRs - Modules
Package:
Datasheet:
ShinYuaF1892DH400.pdf
Description:
MODULE SCR/DIODE 90A 120VAC
Series:
F18
ProductStatus:
Obsolete
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
NumberofSCRsDiodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage-OffState:
400 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
Current-OnState(It(RMS))(Max):
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
3 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
150 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
1950A @ 60Hz
Current-Hold(Ih)(Max):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)