KYOCERA AVX F750G108KDC
F750G108KDC
Part No.:
F750G108KDC
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
ShinYuaF750G108KDC.pdf
Description:
CAP TANT 1000UF 10% 4V 2917
  • Related Categories
Package/Case:
2917 (7343 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
F75, Frameless™
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
4 V
Type:
Conformal Coated
ESR(EquivalentSeriesResistance):
120mOhm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Height-Seated(Max):
0.122 (3.10mm)