KYOCERA AVX F921C474MPA
F921C474MPA
Part No.:
F921C474MPA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ShinYuaF921C474MPA.pdf
Description:
CAP TANT 0.47UF 20% 16V 0805
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
F92
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
Type:
Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance):
20Ohm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
0.039 (1.00mm)