KYOCERA AVX F930G477KNC
F930G477KNC
Part No.:
F930G477KNC
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
ShinYuaF930G477KNC.pdf
Description:
CAP TANT 470UF 10% 4V 2917
  • Related Categories
Package/Case:
2917 (7343 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
F93
ProductStatus:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
4 V
Type:
Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance):
300mOhm @ 100kHz
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 125°C
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Height-Seated(Max):
0.118 (3.00mm)