KYOCERA AVX F950G156MPAAQ2
F950G156MPAAQ2
Part No.:
F950G156MPAAQ2
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ShinYuaF950G156MPAAQ2.pdf
Description:
CAP TANT 15UF 20% 4V 0805
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
F95, Frameless™
ProductStatus:
Active
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
4 V
Type:
Conformal Coated
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.8Ohm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.087 L x 0.049 W (2.20mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
0.047 (1.20mm)