KYOCERA AVX F971C226MBA
F971C226MBA
Part No.:
F971C226MBA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
ShinYuaF971C226MBA.pdf
Description:
CAP TANT 22UF 20% 16V 1411
  • Related Categories
Package/Case:
1411 (3528 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
F97
ProductStatus:
Active
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
Type:
Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.9Ohm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.138 L x 0.110 W (3.50mm x 2.80mm)
Height-Seated(Max):
0.091 (2.30mm)