onsemi FAN1086D25X
FAN1086D25X
Part No.:
FAN1086D25X
Manufacturer:
onsemi
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
ShinYuaFAN1086D25X.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A DPAK
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Obsolete
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
7.5V
Voltage-Output(Min/Fixed):
2.5V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
1.5V @ 1.5A
Current-Output:
1.5A
Current-Quiescent(Iq):
Current-Supply(Max):
PSRR:
72dB (120Hz)
ControlFeatures:
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature
OperatingTemperature:
25°C ~ 125°C