onsemi FAN2513S285X
FAN2513S285X
Part No.:
FAN2513S285X
Manufacturer:
onsemi
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
ShinYuaFAN2513S285X.pdf
Description:
IC REG LIN 2.85V 150MA SOT23-5
  • Related Categories
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Obsolete
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
6.5V
Voltage-Output(Min/Fixed):
2.85V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.18V @ 150mA
Current-Output:
150mA
Current-Quiescent(Iq):
50 µA
Current-Supply(Max):
PSRR:
43dB (120Hz)
ControlFeatures:
Enable
ProtectionFeatures:
Over Temperature
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C