onsemi FAN48630UC45X
FAN48630UC45X
Part No.:
FAN48630UC45X
Manufacturer:
onsemi
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
16-UFBGA, WLCSP
Datasheet:
ShinYuaFAN48630UC45X.pdf
Description:
IC REG BOOST PROG 1.5A 16WLCSP
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
TinyBoost®
ProductStatus:
Last Time Buy
Function:
Step-Up
OutputConfiguration:
Positive
Topology:
Boost
OutputType:
Programmable
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
2.35V
Voltage-Input(Max):
5.5V
Voltage-Output(Min/Fixed):
4.5V, 4.76V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
1.5A (Switch)
Frequency-Switching:
2.5MHz
SynchronousRectifier:
Yes
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)