onsemi FAN4868UC33X
FAN4868UC33X
Part No.:
FAN4868UC33X
Manufacturer:
onsemi
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
6-XFBGA, WLCSP
Datasheet:
ShinYuaFAN4868UC33X.pdf
Description:
IC REG BOOST 3.3V 300MA 6WLCSP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
TinyBoost®
ProductStatus:
Active
Function:
Step-Up
OutputConfiguration:
Positive
Topology:
Boost
OutputType:
Fixed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
2.3V
Voltage-Input(Max):
3.2V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
300mA
Frequency-Switching:
3MHz
SynchronousRectifier:
Yes
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)