onsemi FAN53611AUC18X
FAN53611AUC18X
Part No.:
FAN53611AUC18X
Manufacturer:
onsemi
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
6-UFBGA, WLCSP
Datasheet:
ShinYuaFAN53611AUC18X.pdf
Description:
IC REG BUCK 1.8V 1A 6WLCSP
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
Function:
Step-Down
OutputConfiguration:
Positive
Topology:
Buck
OutputType:
Fixed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
2.3V
Voltage-Input(Max):
5.5V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.8V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
1A
Frequency-Switching:
6MHz
SynchronousRectifier:
Yes
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)