XP Power FASAS10PFR
FASAS10PFR
Part No.:
FASAS10PFR
Manufacturer:
XP Power
Category:
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Package:
Datasheet:
ShinYuaFASAS10PFR.pdf
Description:
EMC FILTER, IEC INLET, 3A, SNAP-
Packaging:
Tray
Series:
FASA
ProductStatus:
Active
ConnectorStyle:
IEC 320-C14
ConnectorType:
Receptacle, Male Blades
CurrentRating-ApplianceInlet:
10A
VoltageRating-ApplianceInlet:
115/230VAC
NumberofPositions:
3
FilterType:
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
CurrentRating-Filter:
10A
SwitchFeatures:
CurrentRating-CircuitBreaker:
AccomodatesaFuse:
No
MountingType:
Panel Mount, Snap-In
Termination:
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Features:
Bleed Resistor, Shielded
FuseHolderDrawer:
PanelCutoutDimensions:
Rectangular - 21.50mm x 28.60mm
PanelThickness:
0.031 ~ 0.063 (0.79mm ~ 1.60mm)
MaterialFlammabilityRating:
UL94 V-2
IngressProtection:
Category:
Datasheet:
ShinYuaFASAS10PFR.pdf
1. How to order FASAS10PFR on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FASAS10PFR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FASAS10PFR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FASAS10PFR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as FASAS10PFR pin diagram, FASAS10PFR datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FASAS01PFR FASAS06PFR FASAS06SFR FASAS10SFR FASAS10PFR
Part Number FASAS01PFR FASAS06PFR FASAS06SFR FASAS10SFR FASAS10PFR
Manufacturer XP Power XP Power XP Power XP Power XP Power
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series FASA FASA FASA FASA FASA
ProductStatus Active Active Active Active Active
ConnectorStyle IEC 320-C14 IEC 320-C14 IEC 320-C14 IEC 320-C14 IEC 320-C14
CurrentRating-ApplianceInlet 10A 10A 10A 10A 10A
VoltageRating-ApplianceInlet 115/230VAC 115/230VAC 115/230VAC 115/230VAC 115/230VAC
NumberofPositions 3 3 3 3 3
CurrentRating-Filter 10A 10A 10A 10A 10A
SwitchFeatures - - - - -
AccomodatesaFuse No No No No No
Termination Quick Connect - 0.250 (6.3mm) Quick Connect - 0.250 (6.3mm) Quick Connect - 0.250 (6.3mm) Quick Connect - 0.250 (6.3mm) Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
FuseHolderDrawer - - - - -
PanelCutoutDimensions Rectangular - 21.50mm x 28.60mm Rectangular - 21.50mm x 28.60mm Rectangular - 21.50mm x 28.60mm Rectangular - 21.50mm x 28.60mm Rectangular - 21.50mm x 28.60mm
PanelThickness 0.031 ~ 0.063 (0.79mm ~ 1.60mm) 0.031 ~ 0.063 (0.79mm ~ 1.60mm) 0.031 ~ 0.063 (0.79mm ~ 1.60mm) 0.031 ~ 0.063 (0.79mm ~ 1.60mm) 0.031 ~ 0.063 (0.79mm ~ 1.60mm)