Cornell Dubilier Electronics (CDE) FCA0805C104M-J2
FCA0805C104M-J2
Part No.:
FCA0805C104M-J2
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Film Capacitors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ShinYuaFCA0805C104M-J2.pdf
Description:
CAP FILM 0.1UF 20% 16VDC 0805
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
FCA
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±20%
VoltageRating-AC:
12V
VoltageRating-DC:
16V
DielectricMaterial:
Acrylic, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
0.047 (1.20mm)
Termination:
Solder Pads
LeadSpacing:
Applications:
General Purpose
Ratings:
Category:
Film Capacitors
Datasheet:
ShinYuaFCA0805C104M-J2.pdf
1. How to order FCA0805C104M-J2 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FCA0805C104M-J2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FCA0805C104M-J2?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FCA0805C104M-J2 FCA1206A105M-H3 FCA1206C474M-H3 FCA1210C105M-G2 FCA1206C224M-H1
Part Number FCA0805C104M-J2 FCA1206A105M-H3 FCA1206C474M-H3 FCA1210C105M-G2 FCA1206C224M-H1
Series FCA FCA FCA FCA FCA
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 0.1 µF 0.1 µF 0.1 µF 0.1 µF 0.1 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
VoltageRating-AC 12V 12V 12V 12V 12V
VoltageRating-DC 16V 16V 16V 16V 16V
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size/Dimension 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max) 0.047 (1.20mm) 0.047 (1.20mm) 0.047 (1.20mm) 0.047 (1.20mm) 0.047 (1.20mm)