Cornell Dubilier Electronics (CDE) FCA1206C154M-H1
FCA1206C154M-H1
Part No.:
FCA1206C154M-H1
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Film Capacitors
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ShinYuaFCA1206C154M-H1.pdf
Description:
CAP FILM 0.15UF 20% 16VDC 1206
  • Related Categories
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
FCA
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.15 µF
Tolerance:
±20%
VoltageRating-AC:
12V
VoltageRating-DC:
16V
DielectricMaterial:
Acrylic, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
0.039 (1.00mm)