Cornell Dubilier Electronics (CDE) FCA1206C334M-H2
FCA1206C334M-H2
Part No.:
FCA1206C334M-H2
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ShinYuaFCA1206C334M-H2.pdf
Description:
CAP FILM 0.33UF 20% 16VDC 1206
  • Related Categories
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Capacitance:
0.33 µF
Tolerance:
±20%
VoltageRating-AC:
12V
VoltageRating-DC:
16V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Size/Dimension:
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
0.047 (1.20mm)