Vicor Corporation FE175D480T033FP-CB
FE175D480T033FP-CB
Part No.:
FE175D480T033FP-CB
Manufacturer:
Vicor Corporation
Category:
AC DC Converters
Package:
12-DIP Module
Datasheet:
ShinYuaFE175D480T033FP-CB.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER
  • Related Categories
Package/Case:
12-DIP Module
Packaging:
Tray
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Type:
Enclosed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage-Output1:
48V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
10.2A
Power(Watts):
330 W
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
PFC, Universal Input
OperatingTemperature:
-40°C ~ 100°C
Efficiency:
88.5%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
3.75 L x 1.50 W x 0.38 H (95.3mm x 38.2mm x 9.6mm)
ApprovalAgency:
CE, cURus, TUV
Category:
AC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaFE175D480T033FP-CB.pdf
1. How to order FE175D480T033FP-CB on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FE175D480T033FP-CB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FE175D480T033FP-CB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image VI-ARMB-M22 GP-MPFC1H21 GP-MPFC1HN1 GP-MPFC1HN3 FE175D480T033FP-CB
Part Number VI-ARMB-M22 GP-MPFC1H21 GP-MPFC1HN1 GP-MPFC1HN3 FE175D480T033FP-CB
Package/Case 12-DIP Module 12-DIP Module 12-DIP Module 12-DIP Module 12-DIP Module
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series - - - - -
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Type Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input 85 ~ 264 VAC 85 ~ 264 VAC 85 ~ 264 VAC 85 ~ 264 VAC 85 ~ 264 VAC
Voltage-Output1 48V 48V 48V 48V 48V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 10.2A 10.2A 10.2A 10.2A 10.2A
Power(Watts) 330 W 330 W 330 W 330 W 330 W
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
OperatingTemperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
Efficiency 88.5% 88.5% 88.5% 88.5% 88.5%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 3.75 L x 1.50 W x 0.38 H (95.3mm x 38.2mm x 9.6mm) 3.75 L x 1.50 W x 0.38 H (95.3mm x 38.2mm x 9.6mm) 3.75 L x 1.50 W x 0.38 H (95.3mm x 38.2mm x 9.6mm) 3.75 L x 1.50 W x 0.38 H (95.3mm x 38.2mm x 9.6mm) 3.75 L x 1.50 W x 0.38 H (95.3mm x 38.2mm x 9.6mm)