onsemi FEP16DTA
FEP16DTA
Part No.:
FEP16DTA
Manufacturer:
onsemi
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaFEP16DTA.pdf
Description:
DIODE ARRAY GP 200V 16A TO220AB
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Obsolete
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Anode
DiodeType:
Standard
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
200 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
16A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
950 mV @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
35 ns
Current-ReverseLeakage@Vr:
10 µA @ 200 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 150°C
MountingType:
Through Hole
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Datasheet:
ShinYuaFEP16DTA.pdf
1. How to order FEP16DTA on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FEP16DTA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FEP16DTA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FEP16DTA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as FEP16DTA pin diagram, FEP16DTA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RURD620CC BAT54C BAT54S BAV70 BAV74
Part Number RURD620CC BAT54C BAT54S BAV70 BAV74
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series - - - - -
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
DiodeType Standard Standard Standard Standard Standard
Voltage-DCReverse(Vr)(Max) 200 V 200 V 200 V 200 V 200 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode) 16A 16A 16A 16A 16A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If 950 mV @ 8 A 950 mV @ 8 A 950 mV @ 8 A 950 mV @ 8 A 950 mV @ 8 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr) 35 ns 35 ns 35 ns 35 ns 35 ns
Current-ReverseLeakage@Vr 10 µA @ 200 V 10 µA @ 200 V 10 µA @ 200 V 10 µA @ 200 V 10 µA @ 200 V
OperatingTemperature-Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C