onsemi FEP16FTA
FEP16FTA
Part No.:
FEP16FTA
Datasheet:
ShinYuaFEP16FTA.pdf
Description:
DIODE ARRAY GP 300V 16A TO220AB
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Anode
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
300 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
16A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.3 V @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
50 ns
Current-ReverseLeakage@Vr:
10 µA @ 300 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 150°C
Datasheet:
ShinYuaFEP16FTA.pdf
1. How to order FEP16FTA on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FEP16FTA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FEP16FTA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FEP16FTA.
7.How to contact us to get technical supports, such as FEP16FTA pin diagram, FEP16FTA datasheet?
Voltage-DCReverse(Vr)(Max) 300 V 300 V 300 V 300 V 300 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode) 16A 16A 16A 16A 16A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If 1.3 V @ 8 A 1.3 V @ 8 A 1.3 V @ 8 A 1.3 V @ 8 A 1.3 V @ 8 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr) 50 ns 50 ns 50 ns 50 ns 50 ns
Current-ReverseLeakage@Vr 10 µA @ 300 V 10 µA @ 300 V 10 µA @ 300 V 10 µA @ 300 V 10 µA @ 300 V
OperatingTemperature-Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C