onsemi FEP16FTD
FEP16FTD
Part No.:
FEP16FTD
Datasheet:
ShinYuaFEP16FTD.pdf
Description:
DIODE ARRAY GP 300V 16A TO220AB
DiodeConfiguration:
1 Pair Series Connection
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
300 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
16A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.3 V @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current-ReverseLeakage@Vr:
10 µA @ 300 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 150°C
Datasheet:
ShinYuaFEP16FTD.pdf
1. How to order FEP16FTD on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FEP16FTD price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FEP16FTD?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FEP16FTD.
7.How to contact us to get technical supports, such as FEP16FTD pin diagram, FEP16FTD datasheet?
Voltage-DCReverse(Vr)(Max) 300 V 300 V 300 V 300 V 300 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode) 16A 16A 16A 16A 16A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If 1.3 V @ 8 A 1.3 V @ 8 A 1.3 V @ 8 A 1.3 V @ 8 A 1.3 V @ 8 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr) 50 ns 50 ns 50 ns 50 ns 50 ns
Current-ReverseLeakage@Vr 10 µA @ 300 V 10 µA @ 300 V 10 µA @ 300 V 10 µA @ 300 V 10 µA @ 300 V
OperatingTemperature-Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C