onsemi FEP16GTA
FEP16GTA
Part No.:
FEP16GTA
Datasheet:
ShinYuaFEP16GTA.pdf
Description:
DIODE ARRAY GP 400V 16A TO220AB
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Anode
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
400 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
16A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.3 V @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current-ReverseLeakage@Vr:
10 µA @ 400 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 150°C
Datasheet:
ShinYuaFEP16GTA.pdf
1. How to order FEP16GTA on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FEP16GTA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FEP16GTA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FEP16GTA.
7.How to contact us to get technical supports, such as FEP16GTA pin diagram, FEP16GTA datasheet?
Voltage-DCReverse(Vr)(Max) 400 V 400 V 400 V 400 V 400 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode) 16A 16A 16A 16A 16A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If 1.3 V @ 8 A 1.3 V @ 8 A 1.3 V @ 8 A 1.3 V @ 8 A 1.3 V @ 8 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr) 50 ns 50 ns 50 ns 50 ns 50 ns
Current-ReverseLeakage@Vr 10 µA @ 400 V 10 µA @ 400 V 10 µA @ 400 V 10 µA @ 400 V 10 µA @ 400 V
OperatingTemperature-Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C