onsemi FEP16HTA
FEP16HTA
Part No.:
FEP16HTA
Datasheet:
ShinYuaFEP16HTA.pdf
Description:
DIODE ARRAY GP 500V 16A TO220AB
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Anode
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
500 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
16A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.5 V @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current-ReverseLeakage@Vr:
10 µA @ 500 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 150°C
Datasheet:
ShinYuaFEP16HTA.pdf
1. How to order FEP16HTA on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FEP16HTA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FEP16HTA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FEP16HTA.
7.How to contact us to get technical supports, such as FEP16HTA pin diagram, FEP16HTA datasheet?
Voltage-DCReverse(Vr)(Max) 500 V 500 V 500 V 500 V 500 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode) 16A 16A 16A 16A 16A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If 1.5 V @ 8 A 1.5 V @ 8 A 1.5 V @ 8 A 1.5 V @ 8 A 1.5 V @ 8 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr) 50 ns 50 ns 50 ns 50 ns 50 ns
Current-ReverseLeakage@Vr 10 µA @ 500 V 10 µA @ 500 V 10 µA @ 500 V 10 µA @ 500 V 10 µA @ 500 V
OperatingTemperature-Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C