onsemi FEP16HTD
FEP16HTD
Part No.:
FEP16HTD
Datasheet:
ShinYuaFEP16HTD.pdf
Description:
DIODE ARRAY GP 500V 16A TO220AB
DiodeConfiguration:
1 Pair Series Connection
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
500 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
16A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.5 V @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current-ReverseLeakage@Vr:
10 µA @ 500 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 150°C
Datasheet:
ShinYuaFEP16HTD.pdf
1. How to order FEP16HTD on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FEP16HTD price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FEP16HTD?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FEP16HTD.
7.How to contact us to get technical supports, such as FEP16HTD pin diagram, FEP16HTD datasheet?
Voltage-DCReverse(Vr)(Max) 500 V 500 V 500 V 500 V 500 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode) 16A 16A 16A 16A 16A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If 1.5 V @ 8 A 1.5 V @ 8 A 1.5 V @ 8 A 1.5 V @ 8 A 1.5 V @ 8 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr) 50 ns 50 ns 50 ns 50 ns 50 ns
Current-ReverseLeakage@Vr 10 µA @ 500 V 10 µA @ 500 V 10 µA @ 500 V 10 µA @ 500 V 10 µA @ 500 V
OperatingTemperature-Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C