onsemi FEP16JTD
FEP16JTD
Part No.:
FEP16JTD
Manufacturer:
onsemi
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaFEP16JTD.pdf
Description:
DIODE ARRAY GP 600V 16A TO220AB
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Obsolete
DiodeConfiguration:
1 Pair Series Connection
DiodeType:
Standard
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
600 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
16A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.5 V @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
50 ns
Current-ReverseLeakage@Vr:
10 µA @ 600 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 150°C
MountingType:
Through Hole
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Datasheet:
ShinYuaFEP16JTD.pdf
1. How to order FEP16JTD on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FEP16JTD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FEP16JTD?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FEP16JTD.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as FEP16JTD pin diagram, FEP16JTD datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RURD620CC BAT54C BAT54S BAV70 BAV74
Part Number RURD620CC BAT54C BAT54S BAV70 BAV74
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series - - - - -
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
DiodeType Standard Standard Standard Standard Standard
Voltage-DCReverse(Vr)(Max) 600 V 600 V 600 V 600 V 600 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode) 16A 16A 16A 16A 16A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If 1.5 V @ 8 A 1.5 V @ 8 A 1.5 V @ 8 A 1.5 V @ 8 A 1.5 V @ 8 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr) 50 ns 50 ns 50 ns 50 ns 50 ns
Current-ReverseLeakage@Vr 10 µA @ 600 V 10 µA @ 600 V 10 µA @ 600 V 10 µA @ 600 V 10 µA @ 600 V
OperatingTemperature-Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C