Infineon Technologies FF300R07ME4B11BPSA1
FF300R07ME4B11BPSA1
Part No.:
FF300R07ME4B11BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaFF300R07ME4B11BPSA1.pdf
Description:
MEDIUM POWER ECONO
Packaging:
Tray
Series:
EconoDUAL™ 3
ProductStatus:
Active
IGBTType:
Trench Field Stop
Configuration:
2 Independent
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
650 V
Current-Collector(Ic)(Max):
390 A
Power-Max:
1100 W
Vce(on)(Max)@VgeIc:
1.95V @ 15V, 300A
Current-CollectorCutoff(Max):
1 mA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
18.5 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTCThermistor:
Yes
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)