Infineon Technologies FF600R12ME4B73BPSA1
FF600R12ME4B73BPSA1
Part No.:
FF600R12ME4B73BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaFF600R12ME4B73BPSA1.pdf
Description:
IGBT MOD 1200V 1200A 20MW
Packaging:
Bulk,Tray
Series:
EconoDUAL™ 3
ProductStatus:
Discontinued at Mosen
IGBTType:
Trench Field Stop
Configuration:
Half Bridge
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
1200 V
Current-Collector(Ic)(Max):
1200 A
Power-Max:
20 mW
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.1V @ 15V, 600A
Current-CollectorCutoff(Max):
3 mA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
37 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTCThermistor:
Yes
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C