Infineon Technologies FF75R12RT4HOSA1
FF75R12RT4HOSA1
Part No.:
FF75R12RT4HOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaFF75R12RT4HOSA1.pdf
Description:
IGBT MOD 1200V 75A 395W
Packaging:
Tray
Series:
PrimePACK™2
ProductStatus:
Active
IGBTType:
Trench Field Stop
Configuration:
2 Independent
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
1200 V
Current-Collector(Ic)(Max):
75 A
Power-Max:
395 W
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.15V @ 15V, 75A
Current-CollectorCutoff(Max):
1 mA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
4.3 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTCThermistor:
No
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C