onsemi FFP10U60DNTU
FFP10U60DNTU
Part No.:
FFP10U60DNTU
Manufacturer:
onsemi
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaFFP10U60DNTU.pdf
Description:
DIODE ARRAY GP 600V 10A TO220
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Obsolete
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Standard
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
600 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
10A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
2.2 V @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
90 ns
Current-ReverseLeakage@Vr:
5 µA @ 600 V
OperatingTemperature-Junction:
-65°C ~ 150°C
MountingType:
Through Hole
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Datasheet:
ShinYuaFFP10U60DNTU.pdf
1. How to order FFP10U60DNTU on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FFP10U60DNTU price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FFP10U60DNTU?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FFP10U60DNTU.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RURD620CC BAT54C BAT54S BAV70 BAV74
Part Number RURD620CC BAT54C BAT54S BAV70 BAV74
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series - - - - -
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
DiodeType Standard Standard Standard Standard Standard
Voltage-DCReverse(Vr)(Max) 600 V 600 V 600 V 600 V 600 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode) 10A 10A 10A 10A 10A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If 2.2 V @ 10 A 2.2 V @ 10 A 2.2 V @ 10 A 2.2 V @ 10 A 2.2 V @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr) 90 ns 90 ns 90 ns 90 ns 90 ns
Current-ReverseLeakage@Vr 5 µA @ 600 V 5 µA @ 600 V 5 µA @ 600 V 5 µA @ 600 V 5 µA @ 600 V
OperatingTemperature-Junction -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C