onsemi FJP13007H1TU-F080
FJP13007H1TU-F080
Part No.:
FJP13007H1TU-F080
Manufacturer:
onsemi
Category:
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaFJP13007H1TU-F080.pdf
Description:
TRANS NPN 400V 8A TO220-3
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Last Time Buy
TransistorType:
NPN
Current-Collector(Ic)(Max):
8 A
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
400 V
VceSaturation(Max)@IbIc:
3V @ 2A, 8A
Current-CollectorCutoff(Max):
DCCurrentGain(hFE)(Min)@IcVce:
8 @ 2A, 5V
Power-Max:
80 W
Frequency-Transition:
4MHz
OperatingTemperature:
150°C (TJ)