Fairchild Semiconductor FJX3004RTF
FJX3004RTF
Part No.:
FJX3004RTF
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Transistors - Bipolar (BJT) - Single, Pre-Biased
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
ShinYuaFJX3004RTF.pdf
Description:
SMALL SIGNAL BIPOLAR TRANSISTOR
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
TransistorType:
NPN - Pre-Biased
Current-Collector(Ic)(Max):
100 mA
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
50 V
Resistor-Base(R1):
47 kOhms
Resistor-EmitterBase(R2):
47 kOhms
DCCurrentGain(hFE)(Min)@IcVce:
68 @ 5mA, 5V
VceSaturation(Max)@IbIc:
300mV @ 500µA, 10mA
Current-CollectorCutoff(Max):
100nA (ICBO)
Frequency-Transition:
250 MHz
Power-Max:
200 mW