onsemi FKPF10N80
FKPF10N80
Part No.:
FKPF10N80
Manufacturer:
onsemi
Category:
Thyristors - TRIACs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
FKPF10N80.pdf
Description:
TRIAC 800V 10A TO220F
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Obsolete
TriacType:
Standard
Voltage-OffState:
800 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
10 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.5 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
100A, 110A
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
30 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
50 mA